8 marca, 2020

3 rzeczy, które warto zrobić przed wprowadzeniem OKR-ów

Poznaj 3 kroki które, powinieneś wykonać przed wprowadzeniem OKR-ów, dzięki nim, unikniesz ryzyka związanego z oporem grupy wobec nadchodzącej zmiany.

zanim zaczniesz okr
Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić przed wprowadzeniem OKR-ów? Z odpowiedzią przychodzi Piotr Fronczewski, który niczym doświadczony, stabilny lider radzi: “przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę!”.


Przygotuj swoją drużynę do zmiany sposobu planowania, ustalania priorytetów, realizowania zadań – po prostu przygotuj ją na wprowadzanie OKR-ów.

1. Wybierz liderów zmiany

Wybierz osoby, którym wyjaśnisz czym są OKR-y oraz zaprezentujesz swoje motywacje do ich wprowadzenia w Waszej firmie. Dzięki rozmowie z “liderami zmiany” będziesz wiedzał/a więcej o ewentualnych problemach, które mogą się pojawić w trakcie wdrażania OKR-ów. Liderzy będą wspierać zespół w procesie wdrażania zmiany. Ustalcie z liderami Wasze miary sukcesu – co chcecie osiągnąć przy pierwszym OKR-owym rozdaniu.

2. Zrób onboarding OKR-owy

Framework OKR z założenie jest bardzo prosty i intuicyjny, jednak warto zadbać o ten sam poziom zrozumienia OKR-ów w całej firmie.

Zorganizuj spotkanie dla całej firmy, podczas którego:

  • wyjaśnisz czym są OKR-y,
  • pokażesz główne założenia frameworka,
  • poinformujesz o tym, kto korzysta z OKR-ów,
  • wyjaśnisz, dlaczego OKR-y są skuteczne,
  • wyjaśnisz,dlaczego chcecie w swojej organizacji korzystać z OKR-ów.

Efektem tego spotkania powinna być road mapa zawierająca kluczowe informacje związane z OKR-ami. Daj czas swojemu zespołowi na przemyślenia związane z nowym tematem, na pojawienie się pytań.

3. Przygotuj warsztat

Zaproś zespół na warsztat podczas którego, będziecie pracować na case’ach. Zaproponuj 2-3 casey biznesowe związane z celami całej organizacji, celami poszczególnych zespołów i jednostek, a następnie pozwól ludziom w grupach ustalić Objectivy i poszczególne KR.
Wiedzę teoretyczną,którą otrzymali na wcześniejszym spotkaniu będą mogli wykorzystać w praktyce. To doskonałe ćwiczenie przed ustawieniem własnych OKR-ów.

OKR-y angażują każdego członka zespołu, dlatego warto poznawać perspektywę ludzi i ich nastawienie do planowanej implementacji. Za pomocą szybkiego ćwiczenia, wypiszcie na posit-ach: “szanse” i “zagrożenia” , jakie pojawiają się w głowach poszczególnych członków zespołów. Transparentnie porozmawiaj o nich z zespołem – do wyników ćwiczenia wróć prz retrospektywie OKR-owej. Zaprezentuj zespołowi harmonogram wdrożenia OKR-ów w swojej organizacji, przedstaw Lidera OKR-owego, który będzie dbał o prawidłowy przebieg procesu.

OKR-y to sport dla tych którzy potrafią w komunikację i wiedzą w jaki sposób ujarzmić słonia, o którym możesz poczytać tutaj. Dzięki realizacji tych 3 kroków, będziesz mieć pewność, że Twój zespół rozumie czym są OKR-y, dlaczego chcesz z nich korzystać, a dodatkowo zbudujesz stabilny grunt do wdrażania zmiany.

Natalia Ginter

Natalia Ginter

Owner & Founder

HR Business Partner, OKR Advisor & Scrum Master, Insights Discovery Coach

Z firmami współpracuje jako trener, wspierając liderów w ich codziennych wyzwaniach oraz jako konsultant, wspierając Zarządy we wdrażaniu OKR-ów. Uwielbia dzielić się wiedzą i uwalniać potencjał innych.

Po pracy praktykuje jogę i nadrabia zaległości podcastowe spacerując z 30 kilogramami futra i szczęścia (model pies).

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Index