27 czerwca, 2021

Narzędzia do OKRów

Zanim wybierzesz platformę do zarządzania OKR, zastanów się: czy potrzebujesz takiego narzędzia oraz jakie kryteria powinieneś zastosować przy wyborze OKR software?

Kiedy jest czas na wprowadzenie aplikacji do OKR?

Organizacje, które wprowadzają OKR, na samym początku,monitorują progres OKRów w dostępnych sobie narzędziach tj. Excel Google Sheet bądź platformach do zarządzania zadaniami. To dobra decyzja – w momencie, w którym zespoły zapoznają się z OKRami, kluczowe jest, aby skupiły się przede wszystkim na procesie i rezultacie, a nie na wyborze aplikacji. Mając w pamięci fakt, iż narzędzie, jest wtórne w stosunku do samego procesu oraz do zbudowania prawidłowych nawyków w zespołach, zrealizujmy przynajmniej dwa cykle OKRowe, zanim zaczniemy poszukiwać właściwej aplikacji.

Jakimi narzędziami firmy monitorują OKR? 

Mamy tutaj różne ścieżki. Organizacje takie jak Google czy Zalando, tworzą swoje aplikacje, które idealnie odpowiadają ich potrzebom. Są firmy, które decydują się na używanie dostępnych narzędzi lub darmowego softwaru oraz takie, które korzystają z płatnych rozwiązań komercyjnych. Jeśli Twoja oragnizacja liczy ponad 100 osób i w związku z liczebnością zespołu, zdecydujesz się na software,zastanów się nad kryteriami jego wyboru.

Kryteria wyboru aplikacji do OKR 

Paul R. Niven oraz Ben Lamorte w swojej książce: Objectives and Key Results proponują, abyśmy przed wyborem aplikacji zadali sobie następujące pytania:

1. Ile osób będzie korzystać z narzędzia?

Organizacje małe i średnie tj. zatrudniające 100~200 osób, skutecznie zarządzą swoimi OKRami poprzed dostępne im narzędzia (Excel, Google Docs, Power Point) lub darmowe aplikacje.
Aby utrzymać transparentność OKR w zespołach powyżej 200 osób, warto skorzystać z rozwiązań komercyjnych.

2. Kto będzie korzystał z narzędzia – czy będzie to przede wszystkim kadra kierownicza, czy zespoły, czy każdy członek firmy?

W zależności od tego, kto będzie użytkownikiem, będą ułożone moduły w Twojej aplikacji. Nie wszystkie narzędzia pozwalają na monitoring OKR na każdym poziomie od zarządu do indywidualnego pracownika.

3. Do czego służyć ma narzędzie – do prognozowania na bazie danych historycznych, rejestrowania rezultatów?

Odpowiedź na pytanie, na czym najbardziej Tobie zależy w aplikacji będzie tutaj kluczowa. Czy chcesz, aby ona służyła do forecastingu, do trackowania rezultatów, a może ma być również narzędziem wewnętrznej komunikacji związanej z OKRami? Możliwości jest tutaj bardzo wiele, natomiast trzymając się zasady „mniej znaczy lepiej” zdefinuj swoje najważniejsze potrzeby.

4. Czy chcesz w oprogramowaniu uwzględnić element grywalizacji?

Narzędzia do zarządzania OKRami, które nie tylko monitorują proces, ale które nadają użytkownikom za określone czynności statusy, nadge czy przenoszą zespoły na kolejne levele budują zaangażowanie pracowników, którzy w pozytywny sposób zaczynają rywalizować pomiędzy sobą.

Darmowe narządzia do zarządzania OKR

Najpopularniejsze płatne platformy do zarządzania OKR:

Natalia Ginter

Natalia Ginter

Owner & Founder

HR Business Partner, OKR Advisor & Scrum Master, Insights Discovery Coach

Z firmami współpracuje jako trener, wspierając liderów w ich codziennych wyzwaniach oraz jako konsultant, wspierając Zarządy we wdrażaniu OKR-ów. Uwielbia dzielić się wiedzą i uwalniać potencjał innych.

Po pracy praktykuje jogę i nadrabia zaległości podcastowe spacerując z 30 kilogramami futra i szczęścia (model pies).

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Index