15 marca, 2020

Źródła wiedzy o OKR, które warto znać!

Wyselekcjonowane materiały o OKR-ach od których warto zacząć będą Twoimi przewodnikami i źrodłem inspiracji!
Dante, wiedział, że poruszając się po nieznanym terytorium, warto mieć przewodnika (on sam zdecydował się nawet na dwóch!). Wyselekcjonowane materiały o OKR-ach będą pełniły rolę Wergiliusza i Beatrycze – dzięki nim ominiesz piekło porażek i błędów.  Najczęściej jest tak – aby ruszyć z nowym tematem, potrzebuję inspiracji, wiedzy i benchmarków. Kiedy materiału jest dużo, nie wiem od czego zacząć, często odczuwam zniechęcenie. Było tak też w przypadku OKR-ów. Aby zaoszczędzić Wam tej frustracji, dzielę się 6 materiałami (do czytania, oglądania i słuchania), które pozwolą Wam wejść w świat OKR-ów.

1. Christina Wodtke, Radical Focus: Achieving Your Most Important Goals with Objectives and Key Results

Autorka zaprasza czytelnika do start-upowego świata Hanny i Jacka, którzy walczą z problemami komunikacyjnymi w zespole, zbyt dużym rozproszeniem i brakiem priorytetów. Przechodząc przez rozczarowujące upadki, ucząc się na błędach, nazywają swój cel oraz wybierają, które ścieżki mają ich do tego celu doprowadzić. Druga część książki pokazuje w jaki sposób zaimplementować framework OKR do swojej organizacji.
“Don’t tell people how to do things, tell them what you need done and let them surprise you”
Bardzo cenię sobie tę pozycję, to właśnie od niej rozpoczęła się moja przygoda z OKR-ami. Dzięki połączeniu typowego formatu business fable z częścią teoretyczną, autorka zobrazowała nie tylko czym są OKR-y, ale również, jak można je wdrożyć i jakie są typowe reakcje zespołu.

2. Christina Wodtke, „Accomplish Big Goals With Objectives & Key Results”

Jeśli ja, nie przekonałam Cię do książki Radical Focus, to może samej autorce uda się to zrobić. W tym, krótkim wystąpieniu Christina podsumowuje historię opisaną w swojej książce, robi to z dużą charyzmą i naturalnością, więc ogląda się to niczym najlepszy serial na Netflixie.

3. John Doerr, Measure What Matters: How Google, Bono, and the Gates Foundation Rock the World with OKRs

John Doerr, pracując w Intelu z Andy Grove’m, ojcem OKR-ów, wdrożył framework w Googlu. W swojej książce przytacza historie małych firm (np.: Nuna, MyFitnessPal, Zume Pizza), fundacji (One, The Gates Foundation) oraz gigantów (np.: Intel, Google, Adobe), którym OKR-y pomogły wznieść się na wyższy poziom. Dobrze o tym poczytać, ale zabrakło mi odpowiedzi na fundamentalne pytania. Z książki tej nie dowiesz się:
  • jak wprowadzić OKR-y?
  • jak ustawić swój Objective i Key Results?
  • jak utrzymać proces OKR-owy w firmie.
“We must realize—and act on the realization—that if we try to focus on everything, we focus on nothing”
Jeśli szukasz benchmarków, to poznawanie historii innych firm, jest wartościowym elementem tej książki, jednak jak już się zainspirujesz, to odpowiedzi na pytanie, jak wdrożyć OKR-y, poszukaj w innych źródłach.

4. John Doerr, Why the secret to success is setting the right goals

John Doerr, przywołując firmę Nuna oraz założoną przez Bono Fundację One, odwołuje się do wielkich, porywających Objectivów. Objectivów, za realizację których, każdy członek zespołu chce wziąć realną odpowiedzialność, gdyż wie, jaka jest waga tych Objectivów. W naszych firmach, nie zawsze zmieniamy świat, ale inspiracja Doerra, jest bardzo mocna i może nas utwierdzić w przekonaniu – jeśli, nie teraz, to za 5-10 lat, również nasza firma dołączy do tych, którzy mają realny wpływ.

5. John Doerr, OKR Play book

Przykłady:
  • Objectivów,
  • Kr-ów,
  • najczęściej popełnianych błędów przy formułowaniu OKR-ów wskazówki w jaki sposób zweryfikować swoje OKR-y,
wszystko w jednym, krótkim przewodniku.
“No one has more collective experience in implementing OKRs than Google”

6. Re:work Set goals with OKRs

Re:work to platforma, powstała w ramach inicjatywy Google’a, w której organizacja chce dzielić się wynikami badań, ideami, dobrymi praktykami, które mają przyczynić się do budowania lepszych miejsc pracy. W przewodniku znajdziesz historię powstania OKR-ów, konkretne wskazówki w jaki sposób ustawić OKR, a nawet templatki raportów OKR-owych. Więcej o ekspertach i liderach OKRowych poczytasz tutaj: Eksperci OKR u których znajdziesz inspirację i wiedzę. Poznaj siedmiu wspaniałych!
Natalia Ginter

Natalia Ginter

Owner & Founder

HR Business Partner, OKR Advisor & Scrum Master, Insights Discovery Coach

Z firmami współpracuje jako trener, wspierając liderów w ich codziennych wyzwaniach oraz jako konsultant, wspierając Zarządy we wdrażaniu OKR-ów. Uwielbia dzielić się wiedzą i uwalniać potencjał innych.

Po pracy praktykuje jogę i nadrabia zaległości podcastowe spacerując z 30 kilogramami futra i szczęścia (model pies).

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Index