OKR – gdzie znajdziesz inspiracje i wiedzę?
U kogo znajdziesz dobre praktyki OKRowe? Kto podzieli się sukcesami i porażkami z wdrożeń OKRowych? Kto zainspiruje, zachęci do dalszego eksperymentowania?
Załóżmy, że przeczytałeś już “klasykę” budującą kontekst związany z zarządzaniem celami – High Output Management Andrew Grove’a, zainspirowałeś się przykładowymi OKRami opisanymi w Measure what Matters Johna Doerra, zapoznałeś się z źródłami bazowymi na temat OKRów, o których pisałam tutaj: 6 źródeł wiedzy o OKRach, które warto sprawdzić i co dalej?
Oto “siedmiu wspaniałych”, jednak nie rewolwerowców, którzy jak w filmie Antoinea Fuqua strzelają do skorumpowanych ludzi w imię obrony słabszych! Ci z poniższej listy, przede wszystkim “zabijają” szerokim doświadczeniem zdobytym na wdrożeniach OKRów w międzynarodowych organizacjach, dobrymi praktykami, masą inspiracji i ogromną pasją. Większość wymienionych autorów jest anglojęzyczna, ale niektóre książki pojawiają się już w tłumaczeniu na język polski.
Eksperci w dziedzinie OKR
Ben Lamorte
Ben Lamorte ma ogromną wiedzę związaną z facylitacją wdrożeń OKRów, jego ostatnia książka (The OKR Field Book. A Step-by-Step Guide for Objectives and Key Results Coaches) jest tego dowodem. W The OKR Field Book Lamorte tę wiedzę syntetyzuje, to doskonała pozycja przede wszystkim dla coachów OKRówych, jest zbiorem narzędzi, które ułatwiają proces wdrożenia.
Ben Lamorte jest również współautorem książki Objectives and Key Results: Driving Focus, Alignment, and Engagement with OKRs, to propozycja dla osób, które dopiero zaczynają poznawać OKRy. Jest doskonała! W sposób przystępny systematyzuje wiedzę na temat OKR oraz okraszona jest dowcipami i ironicznymi komentarzami autorów, co bardzo wpływa na przyjemność czytania.
- książka: The OKRs field book
- blog: okrs.com
Paul R. Niven
Paul Niven znajduje się na tej liście przede wszystkim, ze względu na książkę Objectives and Key Results: Driving Focus, Alignment, and Engagement with OKRs, którą współtworzył z Benem Lamorte, o której piszę wyżej.
Autor dzieli się swoją wiedzą na firmowym blogu, to prawdziwa kopalnia case’ów i felietonów związanych z OKRami. Artykuły są krótkie i pełne insightów – same mięso!
- blog: okrstraining.com
Ryan Panchadsaram
To co John Doerr i Ryan Panchadsaram wraz ze swoim zespołem zrobili w ramach działań “What Matters” przyprawia, każdego entuzjastę OKR o szybsze bicie serca. Biblioteka szkoleniowa wprowadza do świata OKRów w przystępny sposób, dział FAQ zbiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z OKR. Od niedawna Ryan Panchadsaram ruszył z serią FCR (tj. Feedback, Conversation, Recognition), która również zapowiada się ciekawie.
- www: www.whatmatters.com
- YouTube: What Matters
Christina Wodtke
O Christinie Vodtke pisałam już ( 6 źródeł wiedzy o OKRach, które warto sprawdzić ) w kontekście jej książki: Radical Focus: Achieving Your Most Important Goals with Objectives and Key Resultsteraz przyszedł czas na to, aby wspomnieć o blogu tej autorki. Na Eleganthack Christina pisze nie tylko o OKRach, ale również o komunikacji, leadershipie, które są niezbędnymi fundamentami OKRów.
- Blog: eleganthack.com/
Felipe Castro
Felipe Castro to kolejny autor fenomenalnego bloga firmowego o OKRach. Na Felipe wpadłam oglądając jego wystąpienie na konferencji OKR Amsterdam Forum 2019 (wystąpienie znajdziesz pod tym linkiem: How to Avoid OKR Fake News), prostota w dzieleniu się ideą OKRów, używanie mięsistych, sugestywnych metafor, spowodowały, że chciałam lepiej poznać pracę tego OKR coach. Wchodząc głębiej zaczęłam czytać bloga Felipe i nie zawiodłam się – w słowie pisanym nie traci, ani na merytoryczności ani na braku poczucia humoru.
- Blog: felipecastro.co
Henrik-Jan van der Pol
Aktualnie na rynku jest wiele firm oferujących narzędzia dedykowane trackowaniu postępów i monitorowaniu OKR, jednym z nich jest platforma Perdoo. Nie miałam okazji pracować na platformie, natomiast niejednokrotnie słuchałam Henrika Jana van der Pol, który jest CEO firmy Perdoo i który w bardzo rzetelny sposób dzieli się wiedzą związaną z frameworkiem.
W swoim podcaście Henrik rozmawia z kluczowymi praktykami OKR – m.in. Felipe Castro i Philippem Engelhardt, Peterem Kappusdajac, którzy dzielą się ciekawą perspektywą OKRową.
- vlog: Perdoo
- podcast: Goal diggers by perdoo.captivate.fm/
Natalija Hellesoe
Nataliję miałam okazję poznać podczas jednego z MeetUpów, gdyż jest ona gospodarzem grupy Agile People Munich. Natalija organizuje spotkania, podczas których uczy OKRów, skupiając się na tym, aby na warsztatach, doświadczyć OKRów, a nie tylko słuchać o nich. Wraz z Sonją Mewes jest autorką książki OKRs at the Center.
- książka:Okrs at the center
OKRy jako open sourcowy framework powinny być dostosowane do Twojej firmy i kontekstu w którym znajduje się Twój biznes.Bardzo często współdzielimy nasze codzienne problemy, dlatego warto inspirować się i podążać ścieżkami osób, który mają ogromne doświadczenie i chcą dzielić się wiedzą.
Natalia Ginter
Owner & Founder
HR Business Partner, OKR Advisor & Scrum Master, Insights Discovery Coach
Z firmami współpracuje jako trener, wspierając liderów w ich codziennych wyzwaniach oraz jako konsultant, wspierając Zarządy we wdrażaniu OKR-ów. Uwielbia dzielić się wiedzą i uwalniać potencjał innych.
Po pracy praktykuje jogę i nadrabia zaległości podcastowe spacerując z 30 kilogramami futra i szczęścia (model pies).
0 komentarzy