16 lutego, 2020

OKRy – czym są?

“80% tych rzeczy nigdy nie zostałoby zrobione” – tak zarząd podsumował pierwszy kwartał pracy na OKR.

OKRy to metoda, która pozwala firmie i zespołom utrzymać skupienie na celu i wynieść ją na wyższy poziom działania.W tym artykule dowiesz się czym są OKRy oraz w jaki sposób mogą pomóc Twojej organizacji.

Nie mam karty pływackiej ani rowerowej, bo nie umiałam w realizację złożonych celów. Przy ostatniej przeprowadzce natknęłam się na zeszyty, w których jako 14-letnie dziewczę zapisywałam swoje tygodniowe cele do realizacji. Na każdej stronie znajdowała się tabelka z dniami tygodnia i rozpisanymi zadaniami do wykonania. Zadania były konkretami – lekcje, które należy odrobić, prace domowe do wykonania, klasówki do których trzeba się przygotować, ale pojawiało się też dużo trudniejszych, bardziej złożonych zadań do realizacji – “chcę zrobić kartę pływacką i rowerową”, “zdobyć stopień tropicielki na najbliższym obozie harcerskim”, “zrobić kurs pierwszej pomocy” etc. Odhaczałam pojedyncze bieżące zadania z dziką satysfakcją i nieskromnym zadowoleniem z siebie. Gorzej było z realizacją złożonych zadań. Te trudniejsze, złożone cele były jak fajerwerki na Nowy Rok, pojawiały się z impetem i hałasem, a jeszcze szybciej gasły i popadały w niepamięć.

Nie tylko tej 14-letniej dziewczynie trudno było realizować duże i złożone projekty. W wielu organizacjach zespoły skupiają się na bieżączce, bo jest to łatwiejsze, szybsze (a często traktowane jako najważniejsze), po realizacji małego zadania, uruchamiamy w naszym mózgu obszary związane z przyjemnością. Do tych dużych zadań podchodzimy z niechęcią, często rozpoczynamy i nie wiadomo kiedy porzucamy.
Gdybym tylko jako 14-latka znała OKR-y, z pewnością miałabym dzisiaj kartę pływacką i rowerową!

OKRy (Objectives and Key Results) – to sposób definiowania celu bazujący na inspirującym wyzwaniu (Objective) oraz zestawie metryk (Key Results). OKRy to także ramy procesowe, które skłaniają pracowników do współpracy oraz do skupienia się na priorytetach w organizacji.

Metodę można stosować w firmach, ale również z powodzeniem jest wykorzystywana indywidualnie. W OKR-ach istotnymi elementami są: okresowe przeglądy stopnia realizacji celu oraz retrospektywy – spojrzenie w jakim stopniu zrealizowaliśmy cel, w jakim nie, wyciągnięcie wniosków i stworzenie planu udoskonalenia.

Dlaczego OKR-y są tak skuteczne?

 • cel jest jasno zdefiniowany – wszyscy w organizacji wiedzą do czego dążą,
 • budują koncentrację i zaangażowanie w priorytety,
 • wzmacniają współpracę zespołową,
 • pozwalają mierzyć i weryfikować realizację celu,
 • budują kulturę organizacji opartą o samoorganizujące się, autonomiczne i  zaangażowane zespoły,
 • pozytywnie wpływają na komunikację wewnętrzną i przepływ informacji,
 • budują nawyki związane z sposobem pracy zespołów.

Kto wykorzystuje metodę OKR?

OKR-y z powodzeniem wykorzystywane są przez firmy takie jak: Google, Zalando, eBay,LinkedIn, Spotify, Uber, Amazon, Microsoft. Ojcem OKR-ów jest Andy Grove, który wprowadził metodę do Intela w latach 70-tych, ale dopiero pod koniec lat 90, kiedy  to John Doerr wykorzystał metodę w Googlu, wzbudziła ona duże zainteresowanie. Na polskim rynku, w oparciu o OKR-y swoje cele kalibruje: Grupa Allegro, Gazeta.pl, FlixBus oraz wiele małych i średnich przedsiębiorstw głównie z branży IT i marketingu.

Zanim wprowadzisz OKR-y do swojej organizacji

Przed wprowadzeniem OKR-ów do organizacji, warto mieć świadomość, że zmiany są dla wielu ludzi trudne, wprowadzają niepewność, opór, zmuszają do modyfikacji naszych rutynowych zachowań.

Zanim podejmiemy decyzję o wprowadzeniu OKR-ów warto:

 • wytłumaczyć zespołowi czym jest framework i dlaczego chcemy z niego skorzystać,
 • dać ludziom czas na przetworzenie informacji o OKR-ach, zadbać o przestrzeń na zadawanie pytań,
 • wyłonić liderów zmiany – orędowników, którzy będą dbali o zespół na etapie wstępnego chaosu i w chwilach zwątpienia,
 • przeprowadzić jeden cykl OKR-owy w oparciu o grupę pilotażową.

Jeśli OKRy mają skutecznie działać, musimy mieć pewność, że nasza kultura organizacji jest zdrowa. Fundamentem dobrze działających OKRów jest model CFR o którym pisałam w artykule: 3 elementy bez których wprowadzenie OKRów może stać się niemożliwe.

Podstawowe człony OKR-ów to:

 • O: Objective – ambitny, inspirujący i niemierzalny (tutaj bywają wyjątki) cel. Więcej informacji o Objective znajdziesz w artykułach:  Objective – co musisz o nim wiedzieć , Company Objective – jak go napisać?
 • KR: Key Result – mierzalny rezultat, zawierający miary i umożliwiający odpowiedź na pytanie: po czym poznamy, że osiągnęliśmy cel (czyli nasz Objective). Nie pokazują one aktywności – skupiają się na efekcie naszych działań.
  Dla każdego Objectiva zwykle określane jest kilka kluczowych rezultatów (KR),  te różne KR-y są różnymi drogami do osiągnięcia tego samego celu. W artykule KR (Key Results) – czym są i jak je wyznaczać?  znajdziesz więcej informacji na temat KRów.
 • Actions/Activities – poszczególne akcje, działania, których efektem jest uzyskanie rezultatu (czyli KR).

Jak zacząć? – Wprowadzenie OKR-ów w trzech krokach

 1. Wybierz odcinek czasu, w którym będziesz realizował swoje OKRy i zdefiniuj Objective. Szczegółowe informacje o tym jak zdefiniować Objective znajdziesz w artykule: Objective – co musisz o nim wiedzieć
 2. Zastanów się jakie działania przybliżą Cię do realizacji tego Objectiva, zdefiniuj rezultaty tych działań i dobierz do nich miary. Mierzalne rezultaty zawierające miary są Twoimi KRami.
 3. Zaplanuj z zespołem cykl OKRowy – omówcie kiedy będziecie planować i podsumowywać zadania, weryfikować miesięczne rezultaty i podsumowywać cały cykl (szczegóły znajdziesz w artykule o: Rodzajach spotkań w ramach cyklu OKR).Wybierzcie osobę, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie procesu tj. tzw. OKR Master/OKR Leader. Więcej o Liderze OKR pisałam w artykule: Lider OKR – na czym polega jego rola? jakie kompetencje i cechy powinien mieć?

Przykłady OKR-ów

Case:Agencja marketingowa chce być jedną z najbardziej viralowych agencji w Polsce. Wybrała narzędzia dotarcia do odbiorców takie jak: YouTube, Instagram, własna strona www.

O: Jesteśmy najpopularniejszą  agencją w Polsce kojarzoną z viralem.

KR 1: Liczba subskrybentów na Youtube 100 tysięcy.
KR 2: Liczba followersów na Instagramie 40 tysięcy.
KR 3: Wzrost organicznego wyszukiwania naszej strony o 20%.

Case: Firma z branży przemysłowej, zatrudniająca 70 pracowników ma b. dobre wyniki finansowe, jest to młoda firma, na rynku istnieje od 5 lat. Do tej pory, właściciel firmy swoją uwagę skupiał przede wszystkim wokół pomnażania zysków – liczył się kapitał finansowy, zapomniano o kapitale ludzkim. W efekcie rotacja w organizacji była bardzo duża, opinia o pracodawcy bardzo negatywna. Firma chce zbudować swoją kulturę organizacji i stworzyć miejsce pracy przyjazne ludziom.

 

O: Chcemy stworzyć dobre miejsce pracy

KR 1: Poziom satysfakcji pracowników – 70%.

KR 2: Pozycja w top 30 na liście najlepszych pracodawców w Wielkopolsce.

Case: Kancelaria prawna, wprowadza w portfolio swoich usług szkolenia online dla prawników. Firma chce, aby produkt był rozpoznawalny na rynku jako innowacyjna usługa dla prawników.

O: Z powodzeniem wprowadzamy nowy produkt na rynek!

KR 1: 50 pobrań dziennie darmowej wersji.

KR 2:  NPS w wysokości 75%.

KR 2: 10 pobrań wersji płatnej.

Na czym polega różnica pomiędzy OKR a KPI?

Dla wielu OKRy są tożsame z KPI – jest to często popełnianym błędem. Ich budowa nie różni się znacząco – zarówno OKR jak i KPI zawierają metryki, wymagają monitoringu i skupiają się ma kluczowych obszarach. Zasadnicza różnica polega na tym, iż KPI służą do monitoringu bieżących działań, procesów, projektów, natomiast OKR służą do wprowadzania innowacji i optymalizacji. Więcej o różnicach i cechach wspólnych poczytasz w artykule: OKR a KPI – co je łączy? Na czym polega różnica pomiędzy nimi?.

Cykl OKR-owy

Cykl OKR-owy najczęściej trwa kwartał – 3 miesiące to wystarczająco dużo czasu na to, aby zespoły mogły zrealizować cele, jednocześnie, perspektywa ta nie jest za bardzo odległa, wymusza skupienie, odpowiedzialność i zaangażowanie.

W każdym tygodniu odbywają się dwa wydarzenia OKR-owe:

 • planowanie – każdy członek zespołu informuje czym będzie się zajmował,
 • podsumowanie – każdy członek zespołu referuje, co udało mu się dowieźć, czego nie zrealizował – jakie blokery pojawiły się podczas pracy.

Miesiąc OKR-owy zamyka się tzw. przeglądem (review), podczas którego:

 • “prezentujemy” wykonane w danym miesiącu prace.

Na dwa tygodnie przed zakończeniem cyklu odbywa się projektowanie kolejnego kwartału OKR-owego:

 • wracamy do definicji Objectiva,
 • ustalamy nowe KR-y.

Cykl OKR-owy zamyka się retrospektywą podczas której:

 • cały zespół podsumowuje kwartał,
 • w oparciu o dane podejmuje decyzje o usprawnieniach, które wdroży w kolejnym cyklu OKR-owym.

Podsumowanie

Model OKR nie jest remedium na wszelkie zło, nie zastąpi on silnego przywództwa, ani nie zbuduje silnej kultury organizacji. Jeżeli jednak tych fundamentów nie zabraknie w Twojej organizacji, to OKR-y poprowadzą firmę na sam szczyt. To doskonałe narzędzie do realizacji złożonych projektów, na które “nigdy nie ma czasu”.

Jeśli OKRy Cię zainteresowały, szukasz materiałów, case’ów wdrożeniowych, to pakiet informacji znajdziesz w tych artykułach:

👉 6 źródeł o OKRach, które warto sprawdzić!
👉 Eksperci OKR u których znajdziesz inspirację i wiedzę. Poznaj siedmiu wspaniałych!

Chcesz stworzyć OKR dla swojej firmy, ale nie nie masz pewności jak to zrobić, albo chcesz to przedyskutować? Napisz do mnie w komentarzu lub wyślij prywatną wiadomość hello@valuesfirst.pl Postaram się pomóc, jak tylko potrafię!

Natalia Ginter

Natalia Ginter

Owner & Founder

HR Business Partner, OKR Advisor & Scrum Master, Insights Discovery Coach

Z firmami współpracuje jako trener, wspierając liderów w ich codziennych wyzwaniach oraz jako konsultant, wspierając Zarządy we wdrażaniu OKR-ów. Uwielbia dzielić się wiedzą i uwalniać potencjał innych.

Po pracy praktykuje jogę i nadrabia zaległości podcastowe spacerując z 30 kilogramami futra i szczęścia (model pies).

4.5 2 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Index